ارزیابی و تعیین قیمت کالا ها و تجهیزات پزشکی توسط کارشناس رسمی دادگستری تجهیزات پزشکی

کالا‌های پزشکی مختلفی در بازار و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مورد استفاده هستند. انواع دستگاه‌های سی تی اسکن، دستگاه‌های عکسبرداری، گوشی ها، دستگاه فشار سنج، دستگاه‌های تست قند خون و موارد دیگری از این قبیل. ارزیابی کیفیت و قیمت این تجهیزات برای خرید و فروش در بازار و همچنین استفاده مراکز درمانی اهمیت بسیار زیادی دارد و از آن جا که بسیاری از این دستگاه‌ها از طریق واردات به بازار عرضه می‌شوند برای تنظیم بازار و مشخص نمودن نرخ محصولات و کالا‌های پزشکی هم اهمیت زیادی دارند. به همین دلیل کارشناس رسمی دادگستری تجهیزات پزشکی به ارزیابی و تعیین ارزش و قیمت کالا‌های پزشکی می‌پردازد.

تعیین قیمت بسیاری از کالا‌های پزشکی مانند انوع ویلچر‌ها، اعضای مصنوعی و عصا و غیره در حل اختلافات کاربرد بسیار زیادی دارد. برای مثال فرض کنید که فردی یک دست مصنوعی سفارش داده است اما بعد از تحویل آن متوجه می‌شود که قیمت آن بسیار زیاد‌تر ارزش واقعی کالاست و اقدام به شکایت از تولید کننده می‌کند در این موارد کارشناس دادگستری تجهیزات پزشکی بررسی‌های لازم جهت تعیین قیمت واقعی کالا را انجام می‌دهد. این مثال را می‌توان به همه کالا‌های پزشکی مانند کپسول اکسیژن، مانیتور‌ها، دستگاه‌های فشار خون، دستگاه تست قند، انواع کمربند و گردنبند و موارد اینچنینی هم تسری داد.

دلیل دیگر ارزیابی قیمت تجهیزات پزشکی توسط کارشناس رسمی تجهیزات پزشکی را باید در اختلافاتی که حول پرداخت صورت حساب بیمارستان‌ها رخ می‌دهد جستجو کرد. در موارد زیادی مشاهده شده که افراد بعد از اقدام به تسویه در بیمارستان با لیست طولانی از اقلام مصرفی و هزینه‌های بسیار زیاد روبرو شده‌اند. در این موارد هم در صورتی که اختلاف بروز کند کارشناس مذکور انواع اقلامی که برای جراحی و یا مراقبت از بیمار مورد استفاده قرار گرفته است را ارزیابی و قیمت دقیق آن‌ها را تعیین می‌کند. اقلامی مانند آن آنژیوکت، آتل‌ها، گاز، لباس، گان، چسب، ژل، الکل و پنبه و هر آن چه مورد استفاده بیمار بوده مانند کمربند طبی، گردنبند و امثالهم.

قیمت تجهیزات پزشکی مانند موارد بالا در بازار مشخص هستند و کارشناس دشواری برای تعیین و یا ارزیابی آن‌ها ندارد اما در تعیین ارزش و قیمت دستگاه‌های پیشرفته پزشکی گاها ممکن است مشکلاتی بروز کند. برای مثال افرادی برای مراقبت از بیمار اقدام به اجاره و یا خرید تجهیزات پزشکی مانند انواع مانیتور‌ها و یا دستگاه‌های اکسیژن ساز می کنند. قیمت این تجهیزات چه برای خرید و چه برای اجاره توسط کارشناس تجهیزات پزشکی مشخص می‌شود.

اگر به فروشگاه‌های کالای پزشکی مراجعه کرده باشید با انواع کالا‌ها مانند اتوسکوپ، زانو بند، محافظ ژله‌ای، سمعک، نوار تست قند خون، واکر، تشک، انواع تخت‌های بیمارستانی، ماساژور، اسپیرومتری و یا حتی انواع عینک‌ها روبرو می‌شوید. همه این موراد نیاز به ارزیابی قیمت دارند. خصوصا انواع عینک‌ها که ممکن است به صورت جعلی و یا اشتباهی ساخته شوند. سالانه در شهر‌های مختلف اختلافاتی به دلیل اشتباهات عینک سازان رخ می‌دهد که کارشناسان مذکور به بررسی این موارد می‌پردازند.

تعیین قیمت‌ها بر اساس شاخص‌های مختلفی صورت می‌گیرد. معمولا کارشناس تجهیزات پزشکی در اقلام ساده مانند چسب و گاز از قیمت‌های عرف در بازار کمک می‌گیرد اما در مورادی چون تعیین قیمت واکر، ویلچر، عینک و اعضای مصنوعی نیازمند بررسی دقیق کیفیت کالا‌، مقایسه قیمت‌ها و همچنین در نظر گرفتن حداکثر میزان سود است.